Svakodnevno se susrećemo da činjenicama da je voda jedan od osnovnih uslova života i da je svakome od nas potrebno najmanje 8 čaša vode dnevno kako bi se svi metabolički procesi u organizmu odvijali nesmetano. Posebno se njen adekvatan unos ogleda na našoj koži. Voda prenosi hranljive suspstance i na taj način pomaže kod uklanjanja toksina. Ovaj čaroban napitak dostupan svima nama čisti kožu, učvršćuje je i vraća joj vlažnost, opušta i ujedno pospešuje obnavljanje ćelija kože.
Proces obnavljanja kože, odnosno zamene izumrlih ćelija kože novim odvija se u ciklusu od 28 dana. A kako bi se taj ciklus uspešno odvijao neophodno je pružiti organizmu dovoljnu količinu vode.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
Dermatolozi smatraju da je dehidrirana upravo ona koža ona koja u svom epidermu sadrži manje od 10% vode.
Razlika između dehidrirane i suve kože?
Dehidrirana koža kao što smo napomenuli nije tip već stanje kože. Nastaje usled nedostatka dovoljne količine vlage. Ona se može i vizuelno uočiti tako što se na koži primećuju tanke linije izazvane dehidratacijom, dok subjektivan osećaj izaziva zatezanje nakon umivanja. Dehidrirana koža javlja se i pod uticajem spoljašnje sredine ( UV zraci, vetar, suv vazduh u sezoni grejanja), upotreba neadekvatnih kozmetičkih preparata, ali nažalost i genetika.

unsplash.com
Suva koža je nešto potpuno drugo iako se često poistovećuje. Suva koža je upravo tip kože, poput masnog i normalnog. Javlja se usled nedostatka lipida u koži, ogleda se perutanjem, a osećaj zatezanja je prisupan konstantno.
Dehidrirana koža može biti stanje koje ne mora biti povezano sa dehidriranošću samog organizma. Stoga tada ni minimum 8 čaša vode ne može biti dovoljno da se hidratacija kože vrati. Pravilna ishrana bogata antioksidansima može da deluje na očuvanje ćelijskih membrana dok ćelije čuvaju optimalnu količinu vlage unutar kože. S obzirom da je sezona grejanja i da se vlažnost kože dodatno narušava posegnite za proizvodom koji će koži vratiti neophodnu hidrataciju, pomoći joj da se oslobodi od oksidativnog stresa, glavnog uzročnika starenja kože. Jedno je sigurno – bilo da se radi o suvoj ili dehidriranoj koži sa hidratacijom nikada ne možemo preterati.
Pročitajte i ovo:
Mislite da su žene koje DIŽU TEGOVE previše MIŠIĆAVE? Promenićete mišljenje KAD VIDITE NJIH!
JEDINI PILING ovog leta od KRASTAVACA koji će vam PREPORODITI KOŽU!
Poklonite koži 8 čaša vode svakog dana - BAR TOLIKO
Potrudite se koliko vam uslovi dozvoljavaju da s vremena na vreme posetite kvalitetnog kozmetičara gde ćete uraditi kompletan higijenski tretman lica i eventualno još neku proceduru. Nemojte štedeti na kozmetici za lice. Ali nemojte se ni razbacivati novcem. Čitajte pažljivo deklaracije, konsultujte se sa dermatolozima i raspitajte koji su brendovi u koje možete imati poverenja. Takođe, ne zaboravite da u svakoj apoteci prave svoje kreme sa različitim sastojcima za različlite tipove kože, pa možete da probate i neku od te kozmetike koju mnoge žene dosta hvale.
Redovno se umivajte magarećim sapunom, koristite tonik sa vitaminom C, jednom do dva puta nedeljno stavljajte maske i pilinge na lice i koristite kvalitetne preparate za negu.
Ne zaboravite da mnoga ulja blagotvorno utiču na ten poput arganovog, kokosovog, nevenovog, bademovog, ulja jojobe, ricinusovog, ulje od smilja, ulje od lavande.